– Jeg er ikke lengre én av mange eiere av Norge IDAG. Jeg har solgt meg ut, sier Idar Tangen, styreleder i CIT Holding.
Med en eierandel på vel 7 prosent i Kristen Mediaallianse Drift AS, som eier Norge IDAG, var CIT Holding den kristne avisens største aksjonær. Kristen Mediaallianse Drift har over 2.600 aksjonærer.
Tangen opplyser at salget har skjedd i perioden hvor det har pågått en maktkamp i Norge IDAG, men avviser at det har en sammenheng med den.
– Det er dumt at det ble en maktkamp i avisen. At det ble salg akkurat nå var litt tilfeldig. Hadde anledningen bydd seg, så hadde vi solgt oss ut for en tid tilbake. Aksjene mine har lenge vært til salgs, sier Tangen.
Han er likevel tydelig på dette:
– Nei, jeg har ikke solgt aksjene til Bjarte, sier han, og sikter til Norge IDAGs assisterende redaktør gjennom 23 år, Bjarte Ystebø.
Intern konflikt i avisen
Som særlig Dagen har omtalt har Ystebø de siste månedene vært sentral i en konflikt innad i Norge IDAG. Striden har handlet om hvem som skal lede avisen. Etter planen skulle Finn Jarle Sæle, avisens grunnlegger og sjefredaktør, trekke seg tilbake. Samtidig lå det i kortene at Bjarte Ystebø skulle overta.
Men senere kom det frem at planene hadde endret seg, og at Sæle ønsket seg selv i rollen som «publisher». Det betyr vanligvis at man er både daglig leder og sjefredaktør.
I sommer endte generalforsamlingen med at avisens grunnlegger vant med knapt flertall. Denne uken ble det kjent at Ystebø går av som assisterende redaktør med umiddelbar virkning.
[ Norge IDAG: Dette sier de om Ystebøs avgang ]
Støtter Sæle
Selv om Idar Tangen avviser at salget av aksjene har en sammenheng med striden i Norge IDAG, er han tydelig på hvor han selv står i saken.
– Jeg støtter Finn Jarle.
– Hvorfor gjør du det?
– Finn Jarle er grunnleggeren av avisen, og det var han som bygget den opp, selv om han også hadde gode medhjelpere, og for meg er det av betydning. Og en skal heller ikke trå etter noe som hører sin neste til.
– Har du solgt aksjene dine til Sæle?
– Nei, men de gikk til den leiren, sier han.
[ Norge IDAGs karikaturtegning fremstiller Dagen som en stridsvogn ]
– En god avis
CIT Holding kom inn på eiersiden til Norge IDAG i 2011. Selskapet er et familieeid investeringsselskap i Fedje kommune i Vestland fylke. I tillegg til investeringer i selskaper, driver de i dag oppdrett av torsk.
– Jeg synes Norge IDAG er en god avis, så da vi kjøpte oss inn i den gjorde vi det med tanke på å bli værende en stund. Jeg har ikke vært noen aktiv aksjonær. Vi kjøpte oss inn og nå har vi altså solgt oss ut.
– Kjenner du til andre aksjonærer som har solgt seg ut?
– Jeg vet om et par stykker, men det må du eventuelt spørre Norge IDAG om.
Kjenner ikke til andre salg
Styreleder i Kristen Mediaallianse Drift AS, Johannes Kringlebotten, er ordknapp om hvem som har kjøpt aksjeposten til CIT Holding AS.
– Det får du gå inn i aksjonærregisteret og sjekke etter en stund. Det har jeg ikke oversikt over ennå. Alle aksjekjøp må godkjennes og så langt har ikke vi kommet, sier han.
Aksjonærregisteret inneholder opplysninger om aksjeeiere i blant annet alle norske aksjeselskap, og opplysninger som aksjeselskapene har rapportert inn til Skatteetaten.
Registeret viser hvem som er aksjonær ved utgangen av siste inntektsår. Endringer i aksjonærlista til i Norge IDAG blir dermed ikke offentliggjort i registeret før til neste år.
– Er det andre aksjonærer som har solgt seg ut mens redaktørstriden i Norge IDAG har pågått?
– Ikke som jeg kjenner til.
Vårt Land har forsøkt å kontakte Finn Jarle Sæle, samt flere aksjonærer i Norge IDAG, men har foreløpig ikke oppnådd kontakt.
---
Norge IDAG
- Konservativ, kristen ukeavis, med base i Bergen.
- Startet opp i 1999, av Finn Jarle Sæle.
- Rundt 11.000 abonnenter, utgitt én gang i uka.
- Konflikten handlet om hvem som skal lede avisen, etter at Finn Jarle Sæle etter planen skulle trekke seg tilbake.
- Assisterende sjefredaktør Bjarte Ystebø mobiliserte aksjonærene for å sikre støtte på generalforsamlingen onsdag 29. juni, men tapte.
---